Správy

Zaujímavé výjavy v Kamenici nad Cirochou: Nad obcou lietali rakety, VIDEO

Zaujímavé divadlo bolo k videniu uplynulý víkend v Kamenici nad Cirochou v Humenskom okrese. Čítajte viac a pozrite si aj video.

Video: TASR videoservis / Zdroj: Dnes24.sk

Počas uplynulého víkendu (27. – 28. 7.) sa na letisku v Kamenici nad Cirochou uskutočnil Svetový pohár raketových modelov. V súťaži s medzinárodnou účasťou si pomerali svoju precíznosť desiati autori makiet skutočných rakiet. Ako informoval rozhodca Medzinárodnej leteckej federácie (FAI) Miograd Pelagic, o úspechu raketového modelu v súťažiach rozhodujú percentá odchýlok od predlohy a letuschopnosť

Až do 2 000 hodín práce

„Maximálna dovolená odchýlka je desať percent. Všetko, čo je urobené s odchýlkou do jedného percenta, je hodnotené maximálnym počtom bodov. Každá raketa musí byť aj letuschopná, či už ide o jednostupňovú, dvojstupňovú, alebo trojstupňovú raketu. Hodnotí sa jednak samotná raketa, ako je urobená, a hodnotí sa aj let rakety,“ uviedol Pelagic s tým, že výroba jednej makety trvá modelárovi od 150 až do 2 000 hodín práce. Nejde pritom len o samotné modelovanie, ktoré modelárom zaberie niekoľko stoviek hodín času. „Najťažšie je často zohnať samotné podklady, konštrukčné výkresy k jednotlivým reálnym raketám,“ povedal v tejto súvislosti majster sveta v tejto letecko-modelárskej kategórii Marián Greš.

Aké rakety boli k videniu?

V Kamenici nad Cirochou bolo počas víkendu vidieť zmenšeniny vesmírnych rakiet, ako Ariane 103, Zenit 3SLB, Spartan, Diamant BN02 či Sonda S1S2. Za vypracovanie makety získal najviac bodov Zenit 3SLB od autorky Radky Hagarovej. Najlepšie letové výsledky dosiahla raketa, ktorá sa v hodnotení zhotovenia umiestnila na druhom mieste. Víťazom kráľovskej disciplíny na svetovom pohári Andritz Space Cup sa tak stal Slovák Boris Cesnek s Ariane 103.

Kategóriu „raketa maketa“ označujú leteckí modelári za najkrajšiu alebo aj kráľovskú disciplínu. Uviedol to dlhoročný člen Letecko-modelárskeho klubu Humenné Arpád Csontos. Jeho zverenci z modelárskeho krúžku v uplynulých rokoch bodovali na slovenských i medzinárodných súťažiach. Naposledy to bol Patrik Dolobáč, ktorý sa na tohtoročných majstrovstvách Európy v Bulharsku v juniorskej kategórii takzvaných upútaných akrobatov umiestnil na druhom mieste. Dopomohol tak slovenskému tímu, aby si zo súťaže odniesol striebornú medailu.

Okrem „kráľovskej disciplíny“ sa v Kamenici nad Cirochou na Svetovom pohári raketových modelov súťažilo v takzvaných časových disciplínach. V sobotu si modelári merali sily v kategóriách raketoplán, raketa steamer, raketa vírnik či raketový klzák. Slovenskí modelári, ktorí sa umiestnili na najvyšších priečkach výsledkových listín, sa zároveň nominovali do kvalifikácie pre majstrovstvá Európy.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Humenného a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie