Správy

V Papradne sa hodovalo: Špecifická zabíjačka na VIDEO a FOTO

Ondrejovské hody v najväčšej obci Považskobystrického okresu ponúkli i zabíjačku. Čím je v Papradne špecifická?

Zdroj: Dnes24.sk

Papradnom sa od sobotného rána (1. decembra) niesla vôňa zabíjačkových špecialít. Zabíjačka je súčasťou Ondrejovských hodov, ktoré v obci v okrese Považská Bystrica trvali až do noci. „U nás je zabíjačka špecifická tým, že sa opaľuje, inde sa obára, a to v susedných dedinách ako je Brvnište, Stupné. U nás sa zapáli slama, potom sa ryžiakom – kartáčom prasa očistí dobiela, zavesí sa a rozbára sa,“ načrtol vyučený mäsiar Jozef Klabník z Papradna.

Niečo špecifické v receptoch zabíjačkových špecialít sa podľa neho v Papradne asi nenájde. „Asi všade sa robí, že sa tam dáva ryža, niekto dáva krúpy, ale malo by to byť už prakticky to isté. Každý si to potom dochutí, čím chce, či dá viac cesnaku alebo cibule do čriev,“ priblížil.

Klabníkovi pri výrobe zabíjačkových špecialít, medzi ktorými nechýbali jaternice, klobásy či tlačenka, pomáhal nielen jeho ďalší kolega mäsiar, ale i miestni hasiči. Tí prikladajú ruku k dielu každý rok. „Zabíjačka je u nás už siedmy alebo ôsmy rok, už sa to tu zaužívalo a ľudia na ňu čakajú,“ dodal mäsiar.

Ondrejovské hody v obci trvali v sobotu až do noci. Ich súčasťou bola výstava fotografií súčasného Papradna, popoludní to bola i slávnostná svätá omša či udeľovanie cien starostom. V miestnom kultúrnom dome tiež uviedli do života knihu Štefana Meliša Šarkania diera. Hody tam vyvrcholili tanečnou zábavou.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Tradičná zabíjačka počas Ondrejovských hodov v Papradne: Zábery priamo z nej
6
Galéria

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy