TIPY NA VÍKEND: Zabavte sa na Festivale vodníkov, prejdite sa záhradami v Modre a spoznajte Sihoť

Staré Mesto ožije veselosťou detských folklórnych súborov aj maďarským umením a gastronómiou. Na Hviezdoslavovom námestí vás vodníci ponúknu chutnou rybacou polievkou.

Mesto ožije folklórom

Už 21.ročník Medzinárodného festivalu detských folklórnych súborov Bratislava 2018 začína koncertami 8. júna. Okrem domácich súborov Čečinka Bratislava, Čunovský Kŕdeľ z Čunova ,Gerulata z Rusoviec, Gajdošík z Novej Dedinky, Klnka z Dúbravky, Kobylka z Devínskej Novej Vsi, Kremienok z Bratislavy, Magdalénka z Modry, Margaréta z Malinova, Malinky z Bratislavy, Prvosienka Bratislava a Prvosienka Šamorín, Vienok z Bratislavy sa predstavia aj hostia z Macedónska, Čiernej Hory, Hradišťánek z Českej republiky, Kalužiar z Martina, Radosť z Banskej Bystrice a Decká ze Skoronic z ČR. Dospelé súbory v tomto roku zastúpi Ruthénia z Bratislavy.

piatok – nedeľa / Hlavné námestie, ulice Starého Mesta / vstup voľný / podrobný program TU

Festival vodníkov

Mesto bude už onedlho plné malých i veľkých vodníkov a skvelej zábavy. K bohatému kultúrnemu programu Festivalu vodníkov sa aj tento rok pridá súťaž o najchutnejšiu rybaciu polievku. Staronový Festival vodníkov si opäť pripomenie tradície a povesti, ktoré sa k Bratislave a k rieke Dunaj viažu. Minulý rok sa vodníci stretli v septembri, tentoraz sa atraktívna akcia spojená so súťažou o Prešporský rybací kotlík a najkrajšiu vodnícku masku presunula na začiatok júna.

sobota 9. júna / od 10:00 do 18:00 hod. / Hviezdoslavovo námestie

Otvorené modranské záhrady

Iba raz za rok sa otvárajú v Modre súkromné záhrady pre návštevníkov. Tento rok je otvorený okruh s 18 záhradami plus jednou záhradnou galériou, téma je prírodné záhrady. Uvidíte víťazné záhrady z roku 2016 a roku 2017, tri certifikované prírodné záhrady a množstvo ďalších krásnych, predovšetkým prírodných záhrad. Príďte nahliadnuť do modranských dvorov, záhrad pri vilách a penziónoch, vidieckych záhrad, kde sa pestuje vinič a ovocné dreviny.

sobota / od 14:00 do 20:00 hod. / vstupné 5 eur

Exkurzia na ostrov Sihoť

Ostrov ukrýva vzácny ekosystém a je významným zdrojom pitnej vody pre Bratislavu. Na exkurzii sa dozviete zaujímavé informácie o zdrojoch pitnej vody a dotknete sa aj cenných historických vodárenských zariadení, ktoré sa tu nachádzajú.

sobota / 10:00 hod. / podujatie sa koná v rámci festivalu Slnovrat na Dunaji

Týždeň maďarskej kultúry

Festival sa uskutoční vo viacerých priestoroch hlavného mesta a ponúkne výstavy, koncerty, divadlo, módnu prehliadku, balet, literárne sympózium, maľovanie pieskom, obchodné fórum, gastronomický festival i sympózium krajín V4.

Podrobný program nájdete TU.

do nedele / Bratislava (viď. program)

Deň krivých zrkadiel

Druhú júnovú nedeľu sa v Sade Janka Kráľa priamo za nákupným centrom uskutoční podujatie s názvom Deň krivých zrkadiel. Ide o podujatie, ktoré má dlhoročnú tradíciu a zúčastňujú sa ho organizácie pracujúce s ľuďmi so zdravotným postihnutím.

Na návštevníkov čaká zaujímavý program. Od 14:00 do 15:00 hod. je pripravený koncert slovenskej rockovej skupiny z Malaciek AC+. Vstup na koncert je voľný. Od 15:00 do 17:00 hod. môžete zažiť Piknik tvorivosti a zábavy, teda atmosféru trhu a ochutnať z piknikového koša tanec, netradičné športy, hry plné pohody a zábavy.

Poslednú polhodinku programu Dňa krivých zrkadiel, ktorý je venovaný ľuďom s mentálnym postihnutím, uzatvorí bubnová show v podaní jedinečného bubeníckeho orchestra Campana Batucada. V parku budú zároveň rozmiestnené stánky, kde budú svoju činnosť a výrobky prezentovať ľudia so zdravotným postihnutím z domovom sociálnych služieb.

nedeľa / 14:00 – 17:30 hod. / Sad Janka Kráľa / vstup voľný

Bratislava Design Week

Ďalší ročník výberového medzinárodného festivalu Bratislava Design Week bude opäť intenzívnym sviatkom súčasného dizajnu. Identita je témou festivalu v roku 2018. Nielen preto, že rok 2018 je rok výročím udalostí, ktoré zásadne definovali naše moderné dejiny, ale aj preto, lebo identita je zaujímavá vrstva v individuálnych dizajnérskych príbehoch. Je predsa dobré vedieť, kto som a prečo to robím.

Štandardnou súčasťou festivalu sú prednášky, debaty, workshopy pre laikov i profesionálov, dielne pre deti, ale aj hudobný program.

do pondelka / podrobný program, ako aj miesta, kde sa akcia uskutoční, nájdete TU

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: bratislava.dnes24.sk