Skvost nášho okolia: Pozrite si slovenský Grand Canyon na FOTKÁCH a VIDEU

Tentokrát sme pre vás vybrali jedinečnú Zádielsku dolinu, ktorá je národnou prírodnou pamiatkou a veľmi obľúbenou turistickou oblasťou. Pre niekoho to možno nie je žiadna novinka, pre iných zaujímavé neprebádané miesto.

Peter Simon

Okolie Rožňavy skrýva nádherné miesta, na ktorých sa parádne zrelaxujete a pretriedite si myšlienky. Nemáme teraz na mysli wellness centrá, ale naopak, dary prírody, ktoré nám okolie ponúka. Z neďalekého regiónu vám prinášame množstvo zaujímavých tipov na túry či výlety. Tentokrát vás pozývame do Zádielskej doliny. Turistov sme tam stretli v požehnanom množstve.

Za obcou možno nájsť národnú prírodnú pamiatku

Maličká obec Zádiel možno nie je dominantou na mape, jej okolie však skrýva nádhernú prírodu a unikátnu scenériu. Severne od obce totiž leží Zádielska dolina nazývaná aj Zádielska tiesňava. Tá sa nachádza vo východnej časti Slovenského krasu. Vytvoril ju Chotárny potok (Blatnica), ktorý tu vytvára malé vodopády a kaskády. Oblasť je národnou prírodnou pamiatkou.

Zádielska dolina je dlhá asi 3 kilometre, hlboká 300 m a jej šírka nedosahuje miestami ani 10 metrov. Pohľad na celú dolinu je jedinečný. Zádielska dolina od seba oddeľuje Zádielsku planinu a planinu Horný vrch.

Až 120 jaskýň

Zádielska dolina v sebe skrýva až 120 jaskýň, pričom medzi najznámejšie patria Kráľovská jaskyňa, Kostrová, Skrytá jaskyňa, ale aj Zádielska zrkadlová jaskyňa či Bobková jaskyňa. Ďalej sa tu nachádza vzácna a chránená fauna a flóra.

V členitom kaňone môžeme vidieť pozoruhodné bradlá a kolmé steny. V niektorých druhoch literatúry sa vedie polemika či ide naozaj o kaňon alebo tiesňavu, nakoľko podľa štruktúry ide o tiesňavu. Používajú sa však obidva názvy. Z kamenných útvarov v kaňone zaujme svojim tvarom hlavne 105 metrov vysoká Cukrová homoľa, ktorá bola vymodelovaná erozívnou činnosťou vody. Cukrová homoľa je najvyšší vežovitý skalný útvar na Slovensku.

Túra ponúka niekoľko trás

Ak ste sa rozhodli túto krásu Zádielskej doliny zažiť na vlastné oči, môžete sa vybrať po troch trasách. Od rázcestníka Zádielska dolina – horáreň vedie k obom pamiatkam modrá turistická trasa. Súčasťou Zádielskej planiny Horný vrch je aj Borčianská planina, na ktorú vedie od rázcestníka Zádielska dolina zelená turistická trasa. Cez dolinu prechádza červená turistická značka a Náučný chodník Zádielska tiesňava.

Pozrite si v nasej galérii úchvatné fotky a video :)

Článok pokračuje pod videom!

Zdroj: YouTube.com

Na Zádielskej planine sa nachádza Zádielske hradisko, jedno z najväčších a najstarších pravekých hradísk na Slovensku. Po dlhšej túre vás môže prekvapiť hlad ši smäd, a tak vám bude na prospech Zádielska chata, kde naplníte hladné žalúdky i uhasíte smäd. Neďaleko leží aj Hájska dolina, kde sa môžete pokochať Hájskymi vodopádmi.

Ak ste sa rozhodli Zádielsku dolinu navštíviť, najjednoduchšie sa k nej dostanete, ak odbočíte z obce Dvorníky-Včeláre, ktorá leží na ceste č.50 medzi mestami Košice a Rožňava. Čo však možno nepoteší, je vyberanie parkovného za obcou Zádiel. To je pre osobné autá spoplatnené sumou 1,50 eur, avšak na neurčitý čas.

Zdroj: Dnes24.sk