Utorok 23. júl 2019 Oľga
Peter Handzuš Správy

Nemocnica Poprad má od dnes nové CT. Skráti sa čas vyšetrenia aj čakacie doby

Na pracovisku intervenčnej rádiológie v popradskej nemocnici pribudol nový počítačový tomograf (CT).

Ilustračný obrázok k článku Nemocnica Poprad má od dnes nové CT. Skráti sa čas vyšetrenia aj čakacie doby
11
Galéria

Do prevádzky ho v utorok spolu s vedením nemocnice slávnostne uviedla ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská. „Na začiatku sme oslovili jednotlivé nemocnice, aké prístrojové vybavenie by potrebovali a na základe toho sme začali centrálne obstarávať CT prístroje, MR prístroje, lineárne urýchľovače, postele, infúznu techniku a monitory. Na základe verejného obstarávania sme získali aj výborné ceny, deklarujeme vysokú úsporu, a tak môžeme poskytnúť našim nemocniciam špičkové prístroje,“ uviedla ministerka.

Pre pacientov bude najdôležitejšia jeho spoľahlivosť, kapacita vyšetrení za deň a fakt, že prístroj dokáže výrazne znížiť dávku žiarenia, čo je veľmi priaznivé pre pacienta.

Na vyšetrenie si počkáte kratšie

Primár pracoviska intervenčnej rádiológie v Poprade Michal Heržák uviedol, že nový CT prístroj dokáže za jednu otáčku urobiť 256 scanov. Tým pádom vie zachytiť väčšiu časť tela, čím sa výrazne skráti vyšetrovací čas a zároveň sa zníži dávka žiarenia. „V Poprade máme ešte jedno ‚CT-čko‘, ktoré však bolo enormne zaťažené, keďže určité percento našich pacientov tvoria turisti. Tým pádom išlo permanentne 24 hodín denne pri maximálnej záťaži a dochádzalo k mechanickému opotrebovaniu, s tým súvisí aj častejší servis,“ dodal Heržák.

Denne na popradskom CT pracovisku vyšetria 50 až 60 pacientov, čakacia doba bola doposiaľ niekedy až dva-tri mesiace. Teraz sa tento čas zníži na maximálne tri týždne. CT prístroj bude využívať jednak popradská nemocnica, ale aj iné zdravotnícke zariadenia v okolí.

Nový prístroj umožní ročne vyšetriť cca o 30 % pacientov viac, ako to bolo v prípade už vyradeného starého CT prístroja z roku 2002.

Foto: Peter Handzuš

Nemocnica kúpila prístroj za vlastné

Náklady na kúpu CT zariadenia sa vyšplhali na takmer 1,7 milióna eur, prístroj nemocnica zakúpila z vlastných zdrojov. „Zobrazovacia technika v rádiológii je dôležitou súčasťou poskytovania zdravotnej starostlivosti v našej nemocnici. Vďaka tomu, že sa tieto prístroje zakúpili centrálne, určite sme na tom ušetrili a zároveň sa podarilo vybaviť osemročný servis na tento prístroj, ktorý je v cene,“ upozornil generálny riaditeľ Nemocnice Poprad, Peter Petruš. Odhaduje, že vďaka spoločnému nákupu, ktorý riadilo ministerstvo, sa podarilo ušetriť približne 20 percent z ceny CT.

Pripravujú veľkú rekonštrukciu

Popradská nemocnica, ktorá je akciovou spoločnosťou rezortu zdravotníctva, vlani hospodárila so ziskom a aj vďaka tomu bola úspešná so žiadosťou o eurofondy. V tomto roku tak pod Tatrami vybudujú urgent typu 2., gynekológiu, pediatriu s novorodeneckým oddelením a v nemocnici pribudnú aj dva veľké výťahy pre pacientov. „Dohromady sme nám podarilo získať 8,7 milióna eur, z toho desať percent spolufinancuje naša nemocnica,“ uzatvára Petruš.

Zdroj: Dnes24.sk

Centrálny nákup ušetril

Dohromady ministerstvo obstaralo 13 CT prístrojov do viacerých nemocníc na Slovensku a vďaka centrálnemu nákupu sa podľa ministerky podarilo ušetriť približne 15 miliónov eur. Pri nákupe postelí sa podľa generálneho tajomníka služobného úradu ministerstva zdravotníctva Jozefa Ráža takýmto spôsobom podarí ušetriť približne osem miliónov eur. „V prípade lineárnych urýchľovačov, kde ešte nie je ukončená súťaž, by ten rozdiel mohol byť až 60 miliónov eur,“ konštatoval. Rezort sa rozhodol pre spoločné verejné obstarávanie zdravotníckej techniky kvôli tomu, aby nedošlo k pochybnostiam z minulosti.

Zdroj: TASR/Dnes24.sk