Kultúra

Gréckokatolícky svätodušný týždeň zavŕšia grilovačkou, vystavujú aj relikviár z Ríma, VIDEO

Vzácny relikviár z Ríma je vystavený v Katedrále Narodenia presvätej Bohorodičky v Košiciach. Svätodušný týždeň bude trvať do 16. júna.

Zdroj: Dnes24.sk

„Rozhodli sme sa práve v tomto svätodušnom týždni vystaviť k verejnej úcte jedinečný relikviár, ktorý máme zapožičaný z Ríma, v ktorom je asi 144 relikvií rôznych svätých mužov a žien. Zároveň je tam aj relikvia Svätého Kríža. Aby sme v tomto svätodušnom týždni poukázali na to, že svätosť je na dosah, svätosť je možná, aj pre ľudí v dnešnej dobe,“ vysvetlil Martin Mráz, tlačový hovorca eparchie.

Predstavia významných svätých

V katedrále bude počas celého týždňa program. Eparchia predstaví každý deň jednu rehoľu, ktorá pôsobí v prostredí gréckokatolíckej cirkvi. „Ale nechceme predstaviť len históriu gréckokatolíckej cirkvi, len zakladateľa, ale chceme predstaviť trošku charizmu tejto rehole a poukázať na to, že cesta zasvätených je cestou k svätosti. Je to príkladom aj pre ľudí z dnešnej doby, ako prežívať svoju vieru, svoje kresťanstvo, ako sa koniec koncov stať svätými,“ doplnil Mráz.

V stredu (12. 6.) predstavia sestry služobnice svoju zakladateľku, blaženú Jozafátu Hordaševskú.

Tá podľa Mráza zakladala akési prvé materské školy a takto pomáhala nielen deťom, ale celým rodinám v časoch, keď ľudia odchádzali do miest a hľadali nové formy práce.

V relikviári sa nachádzajú okrem časti dreva Svätého Kríža aj relikvie svätých apoštolov Petra a Pavla a ďalších významných svätých a blahoslavených. „Sú tam svätí, ktorí naozaj zahŕňajú nielen mužov a ženy, nielen mníchov a mníšky, ale dokonca aj ženy a matky, ktoré svätosť získali cez službu, cez svoj život v rodine,“ doplnil Mráz.

Svätodušný týždeň vyvrcholí v piatok (14. 6.), ktorý bude zameraný na rodiny. Po svätej liturgii je pre veriacich pripravená aj grilovačka.

Relikviár zostane v Košiciach do konca júna.

Gréckokatolícky svätodušný týždeň
7
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy